hydorlat

Hydrolat, czyli woda roślinna, to naturalny surowiec kosmetyczny, który zyskuje coraz większą popularność. Wciąż jednak wiele kobiet nie wie, po co się go stosuje ani do czego właściwie służy. W artykule tym mamy zamiar odpowiedzieć na te pytania. Podpowiemy także, jak wykorzystać hydrolat w codziennej pielęgnacji nie tylko do spryskiwania twarzy. Koniecznie przeczytajcie!

Hydrolat – co to właściwie jest?

Hydrolat to produkt, pozyskiwany w procesie destylacji roślin. Chyba najczęściej spotkać możemy się z hydrolatem różanym, czyli wodą, pozyskiwaną w procesie gotowania oraz odparowywania płatków róż. Hydrolaty mają różne właściwości, w zależności od roślin, z których zostały pozyskane. Wyżej wspomniany surowiec kosmetyczny na przykład łagodzi podrażnienia i niweluje zaczerwienienia. W naszej ofercie odnajdziesz także inne wody roślinne: lawendową czy z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Każda z nich dobrze sprawdzi się do innego rodzaju cery.

Jak używać hydrolatu?

Hydrolat to surowiec kosmetyczny, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Jego podstawowym przeznaczeniem jest odświeżanie skóry twarzy. Możesz zastąpić nim także tonik i spryskiwać buzię po każdym kontakcie cery z wodą. Oprócz tego sprawdzi się jako płyn do usuwania lekkiego makijażu.
Hydrolaty mają wiele właściwości pielęgnacyjnych, dlatego są tak uwielbiane przez kobiety na całym świecie. Wspomagają codzienną pielęgnację twarzy. Odpowiednio dobrane wody roślinne mogą lekko nawilżać skórę, niwelować rozszerzone pory, a także działać na skórę kojąco.

Zastosowane hydrolatów

Hydrolaty mają mnóstwo zastosowań i zdecydowanie warto mieć je w łazienkowej szafce. Prócz wyżej wymienionych sposobów, możemy wymyślić także wiele innych. Poniżej przedstawiamy Wam 6 zastosowań wód roślinnych:

    1. Mgiełka do włosów – niektóre hydrolaty doskonale sprawdzają się jako mgiełki do włosów. Nawilżają i chronią kosmyki przed utratą wilgoci. Hydrolat lawendowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów farbowanych, ponieważ stabilizuje ich kolor.
    2. Remedium na opuchliznę pod oczami – hydrolaty o właściwościach nawilżających i łagodzących świetnie sprawdzą się jako naturalny środek na opuchliznę pod oczami. Rolę tę dobrze odegra np. hydrolat różany. Wystarczy, że nasączysz nim płatki kosmetyczne i położysz na powiekach. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, gdy wcześniejs schłodzisz hydrolat.
    3. Baza do domowych kosmetyków – jeśli kiedykolwiek myślałaś o tworzeniu własnych kosmetyków, jak np. maseczki z glinek, do ich wykonania warto użyć hydrolatu zamiast wody. Dobrze sprawdzi się także w kremach domowej roboty.
    4. Płukanka do włosów – miękkie i połyskujące włosy to marzenie wielu kobiet. Hydrolat może pomóc Ci osiągnąć ten efekt. Wystarczy, że zmieszasz go z octem jabłkowym w stosunku 3:1 i użyjesz do ostatniego płukania. Tu również dobrze sprawdzi się woda lawendowa.
    5. Baza pod olej/olejowe serum – stosowanie olejów roślinnych wymaga wcześniejszego zwilżenia twarzy wodą. Zamiast niej warto użyć bogatego w składniki odżywcze hydrolatu. Do cery tłustej dobrze sprawdzi się hydrolat neroli, mieszana i wrażliwa będzie wdzięczna za wodę lawendową, a sucha i dojrzała – różaną.
    6. Wcierka do skóry głowy – wszelkie problemy z włosami mają swoje źródło w skórze głowy. To od jej kondycji zależy wygląd naszej fryzury. Jeśli chcesz złagodzić podrażnienia, spowolnić przetłuszczanie się włosów, zmniejszyć świąd – hydrolat lawendowy to coś, czego potrzebujesz. Wystarczy, że delikatnie wsmarujesz go w skalp, wykonując przy tym delikatny masaż skóry.

Jak widać, hydrolat jest bardzo wszechstronny, który może zastąpić wiele innych produktów. Dodatkowo jest także całkowicie naturalny, więc zwykle nie wywołuje podrażnień ani alergii, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Już dziś wypróbuj hydrolat w swojej pielęgnacji!