pielęgnacja męskiej cery

To, że mężczyźni są gruboskórni, wiadomo nie od dziś. Dosłownie, ponieważ zarówno ich naskórek, jak i skóra właściwa są dużo grubsze w porównaniu do cery pań. Męska skóra to prawdziwy cud – starzeje się powoli i szybko opala. Jednak natura zawsze dąży do równowagi, a wszystko ma i wady, i zalety. Poznaj charakterystykę męskiej cery. Sprawdź, jak poprawnie ją pielęgnować!

Męska skóra ma moc

Często mówi się, że mężczyźni nie potrzebują dodatkowych zabiegów, by ich skóra wyglądała świetnie. Nie jest to do końca prawda, choć rzeczywiście wielu panów prezentuje się świetnie bez żadnych zabiegów kosmetycznych. Nie ma w tym nic dziwnego – męski naskórek jest bowiem aż o 25% grubszy i mocniejszy od kobiecego. Również skóra właściwa ma nieco inną budowę. Znajduje się w niej mniej włókien sprężystych i mają one ciaśniejszy splot. Z tego powodu mężczyźni starzeją się powoli. Męska skóra na ciele jest za również wolna od cellulitu, czego niejedna kobieta może panom pozazdrościć. Dodatkowo mężczyźni znacznie szybciej się opalają dzięki większej aktywności melanocytów. Ponadto męska skóra ma mniejsze skłonności do przebarwień. Podsumowując – same plusy. Jednak nic nie jest tylko czarne lub tylko białe. Męska skóra ma też swoje wady.

Mężczyźni mają na twarzy aż 15 razy więcej mieszków włosowych niż kobiety. Wzrost owłosienia stymuluje testosteron. Codzienne pozbywanie się zarostu może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry. Mężczyźni posiadają też znacznie silniejsze gruczoły łojowe. Ich skóra często produkuje nadmiar sebum, dlatego panowie zazwyczaj borykają się z tłustą cerą. Zjawisko to co prawda chroni skórę przed wpływem czynników atmosferycznych, jednak równocześnie sprawia, że ma ona skłonność do niedoskonałości. Wspomnieliśmy powyżej, że męska skóra starzeje się wolniej i jest to prawda, jednak zmarszczki mimiczne u mężczyzn są widoczne o wiele wcześniej niż u kobiet. Dzieje się tak ze względu na aktywność mięśni przywłośnych, których panowie mają 15 razy więcej niż panie.

Pielęgnacja męskiej cery

Choć pierwsze kosmetyki dla mężczyzn pojawiły się już bardzo dawno temu, wielu panów wciąż jako jedyną formę pielęgnacji wybiera mydło. To rozwiązanie, które nie wpływa pozytywnie na męską cerę. Skóra mężczyzny, podobnie jak kobiety, wymaga odpowiednich produktów, by wyglądać świeżo nawet po zarwanej nocy. Pielęgnacja męskiej cery powinna sprowadzać się do:

  • oczyszczania – twarz należy umyć rano i wieczorem z użyciem odpowiedniego produkty, najlepiej mleczka lub olejku, który pozostawi skórę nawilżoną,
  • golenia – golenie negatywnie wpływa na skórę, często narusza jej ciągłość i podrażnia. W wybranym żelu lub piance szukajmy składników zmiękczających i nawilżających. Po goleniu koniecznie nałóżmy emulsję, płyn lub kojący krem,
  • nawilżania – męska skóra ma tendencję do szybszego rogowacenia naskórka, dlatego potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Przed pójściem spać warto nałożyć na twarz krem o bogatym składzie, by rano cera wyglądała na wypoczętą. Rano zaaplikuj natomiast krem z ochroną przeciwsłoneczną minimum SPF15. Dobrym sposobem na przywrócenie skórze młodzieńczego blasku jest także witamina C – szukaj jej w dobrych kremach.

Męska cera nie wymaga pielęgnacji na szeroką skalę, jednak należy pamiętać, że nie wszystko może znieść. Odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie pomoże każdemu mężczyźnie wyglądać doskonale każdego dnia. I nie, pielęgnacja skóry wcale nie jest niemęska ???? .