Zapisz się do newslettera i odbierz -10% na pierwsze zakupy
Jak odpowiednio nawilżyć skórę twarzy?
W Creamy rozpoczynamy miesiąc nawilżania skóry twarzy
Praktycznie na większości etykiet kosmetyków znajdziemy w opisie działania słowo „nawilżenie”. Co to dokładnie jest? Jak postępować, żeby utrzymać właściwe poziom nawilżenia skóry? Czy rzeczywiście wszystkie kosmetyki mają działanie nawilżające? Jak postępować w przypadku odwodnienia skóry?
Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?
Jak wiemy woda jest podstawową potrzebą naszego organizmu. Musimy regularnie dostarczać ją, w przeciwnym wypadku grozić nam może nawet śmierć. W związku z tym, że skóra to największy organ człowieka proporcjonalnie zawiera bardzo dużo objętości wody w naszym ciele – prawie 70% to woda. Jest magazynowana w jej najgłębszych partiach. Im bliżej naskórka tym mniej wody. Pobieramy ją z zewnątrz podczas jedzenia pokarmów i picia płynów, ponadto woda nieustannie powstaje w organizmie w przebiegu różnorakich procesów chemicznych. Dlatego właściwa dieta oraz nawadnianie organizmu jest fundamentalnym warunkiem zdrowia, nie tylko skóry, ale też całego organizmu.
Jaki wpływ ma woda na dobre funkcjonowanie naszej skóry?
Zdrowa zadbana skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Pokryta jest płaszczem hydrolipidowym– czyli cienkim filmem złożonym z wody i sebum (lipidów), których proporcje i skład zmieniają się wraz z wiekiem czy patologiami skóry. Jest naturalną bariera ochronną dla naszego ciała. Broni nas przed złymi warunkami pogodowymi, niekorzystnym promieniowaniem słonecznym, skrajnymi temperaturami, wnikaniem chorobotwórczych pasożytów do organizmu i wieloma innymi zagrożeniami. Dzięki niej ograniczamy parowanie wody z ciała. Budulec warstwy hydrolipidowej wytwarza na skórze barierę okluzyjną, dzięki czemu naskórek jest odpowiednio nawilżony. To sprawia, że keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka mogą prawidłowo funkcjonować, a korneocyty, czyli martwe komórki naskórka szybko złuszczać. Dziennie tracimy od 2,5 do 3 l wody, przede wszystkim w wyniku działania układu pokarmowego, nerek, płuc czy poprzez skórę w postaci potu. Dobrze zachowana i pielęgnowana warstwa hydrolipidowa będzie ograniczać transepidermalną ucieczkę wody. Jest bardzo ważne, żeby zachować równowagę między parowaniem, a nawadnianiem. W przeciwnym wypadku skóra będzie odwodniona. Stanie się słaba, cienka i szorstka. Będzie podatna na skaleczenia i zadrapania, a proces regeneracji będzie opóźniony. Włókna kolagenowe i elastynowe staną się wręcz kruche, a ich odbudowa będzie praktycznie niemożliwa. Brak właściwej wilgotności spowoduje zaburzenie funkcjonowanie mikrobiomu, czyli naturalnego środowiska mikroustrojów, które bytują na naszej skórze zapewniając jej właściwe funkcjonowanie. To dzięki nim rozkłada się martwy naskórek, a ich praca jest odpowiedzialna za jego regenerację.
Czy skóra sucha to to samo co odwodniona?
Niech nie zmyli nas nazwa typu skóry. Skóra tłusta i mieszana również może być odwodniona. Cerze suchej nie tylko brakuje nawodnienie, ale dodatkowo natłuszczenia. Jednak dobrze natłuszczona, a nawet przetłuszczająca się cera również może cierpieć na odwodnienie. Dlatego do właściwej pielęgnacji potrzebne są zarówno substancje hydrofilne i jak i lipofilne. Inaczej mówiąc takie, które łączą się z wodą oraz te, które łączą się z lipidami, czyli tłuszczami. Jest to ważna informacja przy dobieraniu całościowej pielęgnacji. Nie tylko produkty nawilżające są ważne, ale również natłuszczające. Do składników hydrofilowych na przykład należą między innymi kwas hialuronowy, mocznik, kolagen, pantenol i wyciągi roślinne. Wśród składników lipofilnych znajdują się oleje roślinne czy ceramidy
Jak postępować by zapewnić zdrową i właściwie nawilżoną skórę?
Dla uzyskania zdrowej i nawilżonej cery musimy pamiętać o codziennej holistycznej pielęgnacji skóry. Jej trzy etapy to oczyszczenie, tonizacja i odżywienie.
Oczyszczanie jest punktem wyjścia prawidłowej pielęgnacji cery. Bez właściwego oczyszczenia skóry nie warto przechodzić do kolejnych etapów pielęgnacji. To czysta, pozbawiona martwego naskórka, kurzu i nadmiaru sebum twarz może skorzystać z działania produktów odżywczych czy nawilżających. Warto pamiętać, że nadmierne używanie wody w procesie oczyszczenia może również doprowadzić do przesuszenia naskórka. Objawia się to ściągnięciem i nieprzyjemnym napięciem twarzy. Dlatego warto użyć kosmetyków do mycia buzi, które nie wypłuczą ochronnej warstwy hydrolipidowej. Najlepiej do tego użyć olejku do mycia twarzy. Na przykład olejku MORINGA PURE, nie tylko ma działanie usuwające brud, martwy naskórek, kurz i resztki potu, ale jednocześnie zabezpiecza właściwy film ochronny, który jest rodzajem tarczy broniącej skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz odwodnieniem.
Tonizacja, choć przez wielu niedoceniana ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry. To utrzymanie właściwego pH pozwala kontrolować poziom kwasowości. Jeżeli pH jest zbyt wysokie skóra będzie przesuszona i podrażniona gdy zbyt niskie przetłuszczona z dużą ilością zaskórników i rozszerzonymi porami Dlatego warto pamiętać o hydrolatach, tonikach, esencjach czy innych produktach regulujących poziom pH.
Wyjątkowym kosmetykiem łączącym składniki nawilżające i tonizujące jest Esencja Ryżowa HYDRO RICE. Zawiera one kompleks biokompatybilnych składników nawilżających, które są odpowiednikiem naturalnego NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). NMF stanowi 30% warstwy rogowej skóry i składa się z hydrofilowych lub higroskopijnych cząsteczek, mających swoje pochodzenie w rozpadzie keratyny i filigraniny. Ich obecność gwarantuje właściwy poziom nawilżenia w naskórku. W tym kompleksie znajdziemy mleczan sodu, sól sodową kwasu piroglutaminowego oraz dodatkowo m.in. niacynamid, glicynę oraz mocznik.
Na koniec w trzecim etapie pielęgnacji jakim jest odżywienie należy wybrać produkty, które oprócz składników nawilżających dostarczą też składników odżywczych jak i natłuszczających. Najlepszym przykładem produktów zapewniających takie działanie są serum i kremy. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające naturalne oleje roślinne. Są one kompatybilne z ludzkim sebum, przez co zapewniają transport składników aktywnych i witamin. Ze względu na powinowactwo z ludzkim sebum w skuteczny sposób przyczyniają się do odbudowy warstwy hydrolipidowej skóry, ograniczając parowanie wody i w ten sposób zapewniając jej właściwe nawilżenie. Kremy łączą w sobie zarówno składniki natłuszczające jak i nawilżające, dlatego warto poszukać takich w których znajdują się na przykład takie komponenty jak ceramidy czy czy kwas hialuronowy. Taki zbilansowany skład znajdziemy w kremach MY FUSION czy MORE MORINGA z naszej oferty.
Podsumowanie
Reasumując należy pamiętać, że właściwe nawilżenie skóry jest koniecznym warunkiem jej zdrowia i piękna. Aby uzyskać najlepszy efekt należy zadbać o holistyczną pielęgnację twarzy. Należy ją pielęgnować respektując trzy etapy jakim są oczyszczenie, tonizacja i odżywienie. W tym celu powinno się sięgnąć po produkty, których składniki nie tylko mają funkcję wiążącą wodę w jej głębokich partiach, ale też takie, które ją natłuszczają wzmacniając płaszcz wodno-tłuszczowy hamujący parowanie wody z naskórka. Nie wolno zapominać o właściwej diecie bogatej w płyny, w szczególności w wodę. Higieniczny tryb życia, właściwa ilość snu i unikanie stresu będą dodatkowymi gwarantami naszego piękna i szczęścia. Jak widać właściwe nawilżenie skóry jest znacznie bardziej złożone niż można by tego oczekiwać na pierwszy rzut oka. Postępując jednak według podstawowych zasad niewątpliwie uzyskamy oczekiwany efekt i piękną, sprężystą i zdrową cerę.