Skąd jest ten drogocenny olej?

Olej moringa pozyskiwany jest z drzewa moringa nazywanym również drzewem życia. Jego botaniczna nazwa to moringa olejodajna (Moringa oleifera). Jest to gatunek drzewa tropikalnego występującego w Indiach, Azji, Afryce, Ameryce Południowej i na Karaibach. Drzewo jest wyjątkowo odporne na suszę i mimo ograniczonego dostępu do wody owocuje. Moringa nawet po ścięciu konaru odrasta. Roślina ta należy do adaptogenów.

Co to są adaptogeny?

Adaptogeny to nietoksyczne rośliny, które żyjąc w trudnych warunkach atmosferycznych i surowym klimacie, zaadoptowały się do nich, wytwarzając najlepsze składniki pozwalające na przeżycie. W ich składzie fitochemicznym występują największe ilości witamin, minerałów i antyoksydantów. Na terenie Chin, Indii i Iranu uznawane były za święte rośliny. Z ich dobrodziejstwa korzystały również rdzenni mieszkańcy Ameryki, ludy syberyjskie oraz niektóre afrykańskie plemiona. Obecnie wykorzystywane są jako suplementy diety oraz surowce kosmetyczne. Żeby roślina została uznana za adaptogen musi spełniać trzy warunki, musi: być nietoksyczna (nie wywoływać żadnych skutków ubocznych), wpływać normalizująco na organizm oraz wspomagać walkę ze skutkami stresu występującymi w organizmie.

Działanie oleju moringa

Olej moringa chroni skórę przed działaniem szkodliwych warunków zewnętrznych w tym smogu. Posiada doskonałe właściwości oczyszczające, odżywcze, antyoksydacyjne i nawilżające. Ponadto działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi trądzik oraz wspomaga gojenie ran. Obecne w jego składzie triglicerydy kwasu oleinowego wspomagają przenikanie substancji przez naskórek. Natomiast fitosterole wykazują działanie regenerujące i nawilżające. Wpływają też na poprawę struktury cementu międzykomórkowego. Olej zawiera także witaminę C, która wspomaga naprawę uszkodzonych komórek skóry a także cytokininy, które przyśpieszają wzrost komórek skórnych i zapobiegają ich niszczeniu oraz aż 36 składników o działaniu przeciwzapalnym.

Olej moringa często wykorzystywany jest w kosmetykach do masażu, ponieważ wykazuje wysoki stopień wchłaniania. Ponieważ w swoim składzie zawiera cynk i magnez może łagodzić objawy trądziku. Olej moringa charakteryzuje się szybkim przenikaniem do kolejnych warstw włosów i cebulek włosowych, łagodzi także stany zapalne na skórze głowy, oraz reguluje wydzielanie sebum. Ponad to, surowiec doskonale zmywa się z powierzchni włosów delikatnym szamponem. Ze względu na niską temperaturę tężenia, w temperaturze pokojowej i poniżej może wystąpić charakterystyczne zmętnienie i zgęstnienie surowca. W żaden sposób nie wpływa to na właściwości oleju. Olej moringa ma wysoką stabilność termiczną i oksydacyjną. Dlatego podgrzewanie nie zmniejsza jego dobroczynnych właściwości. Olej moringa jest szczególnie polecany dla skóry suchej, wrażliwej – nawilża i koi, dla skóry podrażnionej – może wykazywać działanie łagodzące, dla skóry dojrzałej z oznakami starzenia – poprawia kondycję skóry.