W sieci można odnaleźć wiele opinii na temat tego, jak oleje roślinne przesuszyły czyjąś skórę. Niektóre osoby skarżą się, że długotrwałe używanie olejów do pielęgnacji skutkuje pogorszeniem kondycji cery. Dotyczy to właściwie wszystkich olejów – od najpopularniejszego oleju kokosowego, przez arganowy czy rycynowy, aż po te mniej popularne, jak olej tamanu czy andiroba. Czy oleje rzeczywiście przesuszają skórę? Czy rezygnowanie z innych kosmetyków na rzecz olejowej pielęgnacji ma sens? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
Działanie naturalnych olejów roślinnych
Oleje roślinne mają różnorakie działanie. Jedne są przeciwzapalne, inne łagodzą podrażnienia, a jeszcze inne działają antybakteryjnie. Można jednak zgodzić się co do jednego – oleje same w sobie nie nawilżają skóry, ponieważ nie są w stanie wiązać cząsteczek wody w jej wierzchniej warstwie. Mają jedynie działanie ochronne, czyli zapobiegają utracie wody z naskórka. Oznacza to, że tylko pośrednio wpływają na poziom nawilżenia skóry. Stosowane samodzielnie nie dostarczają nowych substancji nawilżających, jedynie chronią cerę przed odparowywaniem wody. Osoby, nieużywające żadnych dodatkowych kosmetyków nawilżających, rzeczywiście mogą zaobserwować przesuszenie skóry po długotrwałym stosowaniu olejów. Jest to jednak właściwość, wynikająca z samego działania olejów. Jeśli nie będziemy dodatkowo dostarczać skórze odpowiednich składników, jej poziom nawilżenia będzie stopniowo spadał, co doprowadzi do przesuszenia. Podsumowując, oleje nie są substancjami, które możemy stosować do nawilżania skóry, a jedynie do jej ochrony przed utratą wilgoci.
Z czym połączyć oleje?
Oleje w pielęgnacji twarzy to świetne rozwiązanie. Dają skórze odpowiednią dawkę witamin, składników aktywnych i kwasów tłuszczowych, dlatego nie warto z nich rezygnować. Mają właściwości uelastyczniające, łagodzące i opóźniają procesy starzenia. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że oprócz olejów, warto stosować również dodatkowe kosmetyki, np. kremy czy maseczki. Tylko wtedy ich działanie będzie rzeczywiście widoczne na Twojej skórze.
Oleje roślinne należy łączyć z substancjami nawilżającymi. Do nich zalicza się na przykład kwas hialuronowy, który możesz odnaleźć chociażby w ofercie naszej firmy. Zanim zaaplikujesz olej na twarz, nałóż na nią kwas hialuronowy. Możesz też od razu pomieszać te dwa produkty. Dzięki temu Twoja skóra będzie nawilżona, a równocześnie ochroniona przed utratą wilgoci. Zamiast kwasu hialuronowego dobrze sprawdzi się także gliceryna, żel aloesowy lub mocznik, które często wchodzą w skład kremów.
Jeśli nie chcesz dodatkowo kupować substancji nawilżających, możesz sięgnąć właśnie po krem i stosować go przed aplikacją oleju lub na zmianę z nim. Ważne jednak, aby nie pomijać nawilżania twarzy dodatkowymi produktami.
Podsumowując, oleje roślinne mają świetny wpływ na kondycję skóry i chronią ją przed odwodnieniem, jednak, aby pielęgnacja twarzy była efektywna, należy dodatkowo nawilżać skórą innymi produktami. Pamiętaj także, że skórę nawilżamy również od środka, dlatego tak istotne jest regularne picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia i dbanie o zbilansowaną dietę. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące olejowej pielęgnacji twarzy, zapraszamy do kontaktu. Nasze specjalistki chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.