Erzulie – kobiecość po haitańsku

Czym jest kobiecość po haitańsku i kim jest Erzulie? Przeczytaj artykuł i odkryj czy haitańska kobiecość jest Ci bliska.

O Erzulie….

Haitańska bogini Ezrulie jest feministką. Jest ucieleśnieniem wyzwolonej i wpływowej kobiety, która uwodzi barwną osobowością, ale okazuje się prawdziwym sprzymierzeńcem w razie zagrożenia. 

Haiti jest krajem przepełnionym magią, tajemnicą i czarami. Świat Haitańczyków oscyluje między rzeczywistością i ezoteryką. Twarda rzeczywistość miesza się z rzeczywistością wyobrażoną. W tym paralelnym świcie rządzą loas, wśród których najważniejsza jest Erzulie. 

Loas choć często są nazywane bogami lub boginiami są po prostu pośrednikami, którzy w zamian za opiekę oczekują podarunków i usług.  

Dwie twarze Erzulie…

Erzulie personifikuje miłość, kobiecość i pasję. Obrazy przedstawiające Erzulie nawiązuję do wizerunków Madonny w religii chrześcijańskiej.  Często kojarzona jest z Matką Boską Częstochowską. Niektórzy utrzymują, że jej wizerunek został skopiowany z ryngrafów przewiezionych na Haiti przez polskich legionistów, którzy w XIX wieku przyłączyli się do niewolników walczących o wolność.  Dzięki temu jako jedyni biali mogli zostać na Haiti, a do dziś są wszędzie znani i respektowani.

Erzulie żyje pełnią życia, ma wiele twarzy. Jest pociągająca, opiekuńcza i czuła. Potrafi jednak być bezlitosna dla tych, którzy dopuszczą się okrucieństwa lub przemocy wobec kobiet czy dzieci. Dary jakie ofiaruje się Erzulie, aby utrzymać względy u niej to biżuteria, perfumy, słodycze, rum i kwiaty.

Symbolem Erzulie jest serce, które ma podkreślać jej pełen pasji i emocji charakter. Erzulie bywa radosna, groźna, ale też smutna. Jej łzy symbolizują niespełnienie skrytych marzeń.  Najpiękniejsza Loas haitańska ma bardzo silną osobowość. Jej ludzka twarz sprawia, że jest bliska kobietom, zwłaszcza tym prostym i bezbronnym, które potrzebują opieki w świcie, który jest dla nich szczególnie okrutny.

Kobiecość po haitańsku…

Jak w wielu miejscach na świecie, dola kobiet na Haiti jest ciężka. To na nie najczęściej spada odpowiedzialność za opiekę, wykarmienie i wychowanie dzieci. Są piękne, waleczne i niezwykle wytrwale kobiety, które mogą liczyć tylko na siebie i na pomoc Erzulie. 

Erzulie jest kobietą nowoczesną. Jej feminizm, wrażliwość, ambicja i kobiecość są bliskie niejednej kobiecie XXI wieku. Wiele z nas znajdzie w sobie cechy Erzulie, a jej kobieca solidarność jest tym czego oczekujemy o prawdziwej przyjaciółki.

Creamy dla kobiecości…

Na każdym produkcie w Creamy znajdziesz nawiązanie do symbolu bogini Erzulie. Specyficzny znak serca w naszym logo to nawiązanie do dwóch miłości w naszym życiu – do kosmetyków oraz skóry.

Kupując nasze kosmetyki, wspierasz kobiety na Haiti, ponieważ umożliwiasz im godne życie dzięki pracy.

Sprawdź, trzy bestsellerowe formuły bazujące na haitańskim oleju długowieczności: olejek do demakijażu MORINGA PURE, krem do twarzy MORE MORINGA, serum OPUNTIA.

 

 

Obserwuj nasze konta na Instagramie i Facebooku, aby być na bieżąco.

Produkty wspomniane w artykule

Olejek myjący MORINGA PURE

Olejek myjący MORINGA PURE

Olejek do mycia twarzy i demakijażu MORINGA PURE 100ml

119,00
Serum olejowe OPUNTIA

Serum olejowe OPUNTIA

Przeciwstarzeniowe serum olejowe do twarzy z witaminą C (10%) dla cery suchej,...

10ml / 30ml
89,00
Krem MORE MORINGA

Krem MORE MORINGA

Mocno nawilżający krem do twarzy MORE MORINGA

99,00