Czy noszenie maseczek wpływa na kondycję skóry twarzy. Jak ją pielęgnować, aby uniknąć podrażnień, wyprysków i innych niepożądanych efektów?

Żyjemy w bardzo specyficznym momencie, który zapisze się w historii świata jako czas szczególnej koncentracji na zdrowiu publicznym. W efekcie wdrożonych zostało wiele procedur mających na celu ochronę przed zarażeniem i rozprzestrzenianiem choroby COVID-19. Symbolem tych procesów jest maseczka na twarz noszona na ustach i nosie. Jej stosowanie jest obowiązkowe i wynika z zaleceń Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Są one wdrażane lokalnie przez rządy i władze na całym świecie. 

Jakie warunki panują pod maseczką?

Według zaleceń maseczka ma szczelnie zakrywać usta i nos. Nie da się zaprzeczyć, że nosząc ją utrudniamy oddychanie i cyrkulację powietrza. Codziennie wykonujemy ponad 20 tysięcy wdechów, a powietrze, które w ten sposób zasysamy to objętość prawie 15 tysięcy litrów. Nasze usta wydychają azot, tlen i dwutlenek węgla. Para jaką w ten sposób produkujemy tworzy wilgotną aurę wokół naszych ust, nosa, a także policzków i podbródka. Dodatkowo podnosi się temperatura tych partii twarzy, gdyż powietrze wydychane jest ciepłe. W ten sposób nasza skóry jest jak w saunie – jest jej zbyt ciepło i wilgotno. 

Dodatkowo z parą z ust wydychamy drobnoustroje, związki organiczne i nieorganiczne, a niewłaściwy mikroklimat pod maseczką może spowodować ich namnażanie. 

Poza tym maseczka niezależnie od materiału z jakiego jest wykonana nieustannie ociera się o twarz sprawiając, że może dojść do mikro zadrapań i uszkodzeń. 

Jakie skutki dla różnych typów skóry może mieć noszenie maseczki?

Dla osób cierpiących na przetłuszczanie się naskórka a także zmiany trądzikowe, noszenie maseczki może sprawić, że objawy te się nasilą. Skórą może produkować dodatkowo więcej sebum, a rozwój niewłaściwej mikroflory może sprawić, że pojawią się stany zapalne i zaczerwienienia. Temperatura sprawia, że pory skóry rozszerzają się, a penetracja drobnoustrojów staje się dużo łatwiejsze. Dlatego cera tłusta jest bardziej niż inne narażona na negatywne efekty noszenia maseczki.

Osoby mające skórę atopową, wrażliwą lub suchą mogą zauważyć wzmocnienie się tych zjawisk. Brak wentylacji pod maseczką sprawia, że skóra często przesusza się nie tylko wokół ust, ale może to dotyczyć samych ust i śluzówek nosa. Skóra nie może zachować swojej równowagi wynikającej z kontaktu ze świeżym powietrzem, przez co rozregulowuje się praca naskórka. Z trudem pełni ona swoje funkcje ochronne, m.in. nie gwarantuje utrzymania równowagi hydrolipidowej. Warunki temperaturowe dodatkowo pogarszają ten stan. 

Najlepiej poradzą sobie osoby z cerą „normalną”, w tym wypadku należy jednak monitorować, czy niewłaściwe warunki pod maseczką nie zaburzają poprawnego funkcjonowania skóry. 

Jak dbać o skórę twarzy pod maseczką?

Jest kilka podstawowych zasad jakich musimy się trzymać chcąc właściwie zadbać o skórę twarzy pod maseczką.

1. Regularnie oczyszczaj skórę.

Twarz możesz umyć nawet dwa razy w ciągu dnia. W szczególności należy jednak o tym pamiętać wieczorem przed spaniem. Po całym dniu noszenia maseczki brudy, martwy naskórek, kurz czy pot są niemalże wprasowane w naszą skórę i nieodzowne jest ich właściwe usunięcie. Upewnij się, że używasz łagodnych środków myjących, które nie zaburzą właściwej równowagę hydrolipidowej naskórka, ale jednocześnie go dogłębnie oczyszczą.

W ofercie Creamy znajdziesz takie produkty jak olejek myjący Moringa Pure czy Kalahari Pure, które dzięki zawartości naturalnych olejów roślinnych charakteryzują się zdolnością do dogłębnego oczyszczenia skóry bez jej wysuszenia.

2. Regularnie używaj toniku, hydrolatu, esencji czy innego produktu, który zapewni twojej skórze właściwe PH.

Jest to niezmiernie ważne, gdyż właściwe PH jest warunkiem zdrowia skóry. Odpowiedni kwasowy odczyn naskórka gwarantuje jego zrównoważony mikrobiom. Jest to zbiór drobnoustrojów pokrywający powierzchnię skóry, na który składają się bakterie, roztocza i grzyby, a nawet wirusy.  Jeśli te mikroustroje są w równowadze, stanowią ochronę dla skóry. Natomiast właściwe PH chroni przed ich niewłaściwym namnażaniem się, co mogłoby prowadzić do infekcji i stanów zapalnych. 

Jako pierwsi na rynku opracowaliśmy esencję Hydro Rice, która nawilża długotrwale, kumulacyjnie i natychmiastowo regulując PH skóry. Została ona doceniona już na rynku i otrzymała tytuł Influencer Choice 2020. Inne produkty, które mogą wesprzeć nadmierne nagrzewanie i pocenie skóry pod maseczką, to hydrolaty. Przy pielęgnacji pod maseczką i to zimą polecamy Hydrolat z lipowy, który będzie świetnym rozwiązaniem dzięki swojemu kojącemu działaniu i właściwościom przeciwzapalnym. 

3. Regularnie nawilżaj twarz.

Produkty zawierające aktywne składniki nawilżające choćby kwas hialuronowy przyczynią się do zachowanie właściwego nawilżenia skóry. Warto w tym okresie poddać skórę szczególnie intensywnej opiece. Można wykonywać regularnie rytuały oczyszczające, nawilżające i odżywcze. W tym celu można częściej nakładać maseczki, ale tym razem chodzi o maseczki kosmetyczne.

W ofercie Creamy mamy właśnie taki intensywnie nawilżający kwas hialuronowy 5%. Świetnym rozwiązaniem jest też krem My Fusion, który cechuje się lekkością a jednocześnie silnymi właściwościami nawilżającymi i odżywczymi mimo swojej delikatnej konsystencji. Idealny na zakończenie porannej pielęgnacji – warto go nałożyć na twarz chwilę przed założeniem maseczki tak by krem dobrze się wchłonął. Szczególnie dobroczynne może okazać się zastosowanie choć dwa razy w tygodniu serum olejowego na noc. Pozwoli to intensywnie dożywić skórę w czasie snu, gdy jest najbardziej chłonna. Produkt zostanie całkowicie wchłonięty do rana wzmacniając warstwę ochronną naskórka i w ten sposób zatrzymując ucieczkę wody z naskórka. W ofercie Creamy z zależności od typu cery można dopasować serum: Opuntia dla suchej, Cacay dla mieszanej – tłustej, Tamanu dla szczególnie tłustej z uporczywymi zmianami, Perilla dla skóry wrażliwej.

4. Nie noś makijażu pod maseczką.

Warstwa produktów do makijażu nałożona na skórę twarzy pod maseczką dodatkowo utrudnia właściwą wymianę tlenową i jednocześnie sprawia, że skóra jest niepotrzebnie obciążona substancjami chemicznymi, które z punktu widzenia jej funkcjonowania nie są niezbędne. W takiej sytuacji warto z nich zrezygnować.

5. Nie dotykaj twarz rękami.

Zawsze, ale szczególnie dziś ręce są nośnikami brudu, potu i drobnoustrojów, które możemy przenieść na skórę twarzy. Rękoma dotykamy różnych przedmiotów w przestrzeni publicznej, która obecnie jest szczególnie groźna ze względu na możliwość natknięcia się na Virus COVID-19. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek unikaj podpierania się ręką czy dotykania twarzy. Myj i dezynfekuj ręce przy każdej okazji. Aby nie doprowadzić do przesuszenia dłoni pamiętaj o stosowaniu kremów do rąk.  

6. Wybierz miękkie maseczki z naturalnych materiałów i pamiętaj o ich częstej wymianie i praniu. 

W wypadku maseczek jednorazowych wymieniaj ją co 4 godziny, natomiast maseczki materiałowe pierz codziennie.

7. Myj regularnie zęby i płucz jamę ustną płynem bakteriobójczym.

Choć może Ci się to wydawać nieistotne z punktu widzenia pielęgnacji skóry twarzy pamiętaj, że wydychamy codziennie ogromne ilości gazów, a wraz z nimi wiele drobnoustrojów. Zachowanie szczególnej higieny jamy ustnej, płukanie jej płynami bakteriobójczymi wpływa pozytywnie na jakość oddechu i florę bakteryjną. W ten sposób skóra wystawiona na permanentny nawiew z ust jest mniej narażona na jego potencjalny szkodliwy wpływ.  

Podsumowanie

Noszenie maseczki sprawiło, że bardziej niż kiedykolwiek musimy zadbać o naszą cerę. Po wielu godzinach zakrywania twarzy skóra wymaga szczególnego traktowania, dlatego warto poświęcić jej dłuższą chwilę i stosować dodatkowo maseczki. Produktem, który można w tym celu wykorzystać jest maseczka Cherish me, której silne działanie odżywcze i nawilżające przygotuje nas do dalszego zmagania z dyskomfortem związanym z koniecznością zasłaniania ust i nosa.

Musimy pamiętać by świadomie działać w celu zapewnienia warunków dla naszej twarzy, które do tej pory wydawały nam się oczywiste i podstawowe. Chodzi między innymi o kontakt ze świeżym powietrzem czy słońcem. Dlatego oprócz oczyszczenia, tonizacji, nawilżenia i odżywienia warto pamiętać o zdejmowaniu maseczki, gdy tylko to jest możliwe. Warto wybrać się na spacer w miejsca, gdzie możemy się przemieszczać bez zakrywania twarzy i warto – częściej niż wcześniej ofiarować jej bardziej wielostronne zabiegi tak by wzmocnić ją i wesprzeć, w trudnych okolicznościach obowiązkowego zakrywania ust i nosa. 

Produkty Creamy są doskonałym partnerem dla naszej skóry w czasach, kiedy jest ona szczególnie narażona na negatywne efekty noszenia maseczek. Produkty Creamy mogą pomóc zachować zdrową, nawilżoną i oczyszczoną cerę bez trądziku i innych objawów zapalnych w oczekiwaniu na powrót do normalnego funkcjonowania w przestrzeni publicznej i prywatnej.      

Zofia Pinchinat-Witucka

Produkty wspomniane w artykule

Serum olejowe PERILLA

Serum olejowe PERILLA

Łagodzące serum olejowe do twarzy dla cery wrażliwej PERILLA

10ml / 30ml
49,00
Esencja HYDRO RICE

Esencja HYDRO RICE

Nawilżająco-tonizująca esencja ryżowa dla cery suchej HYDRO RICE 100ml

145,00
Olejek myjący MORINGA PURE

Olejek myjący MORINGA PURE

Olejek do mycia twarzy i demakijażu MORINGA PURE 100ml

119,00