tonizacja skóry

Tonizacja skóry to drugi krok w prawidłowej pielęgnacji cery. Niestety wiele osób go pomija, co może mieć fatalne skutki. Warto wiedzieć, dlaczego tonizacja skóry jest tak istotna i jakich kosmetyków do niej używać. Czy tonik jest niezbędny? A może można zastąpić go hydrolatem, dostosowanym do potrzeb skóry? Oto niezbędne informacje na temat tonizacji!

Tonizacja, czyli przywracanie skórze właściwego pH

Pojęcie pH z pewnością jest Ci znane z lekcji chemii. Skala pH to zakres od 1 do 14, gdzie 7, czyli środek skali, oznacza pH obojętne. Im niższa wartość pH, tym bardziej kwaśne jest środowisko, którego ta wartość dotyczy. pH powyżej 7 to znak, że mamy do czynienia ze środowiskiem zasadowym. Warto wiedzieć, że naturalne pH naszej skóry wynosi około 5, czyli jest kwaśne. Poziom pH utrzymywany jest dzięki pracy gruczołów łojowych i potowych. Skóra w swoim naturalnym kwaśnym środowisku pracuje najlepiej – utrzymywanie właściwego pH zapobiega namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Niestety, stosowanie produktów do mycia twarzy zmienia pH skóry na bardziej zasadowe. Wystarczy wspomnieć, że pH zwykłego mydła to 10. Podczas mycia skóry jej pH może podskoczyć nawet o trzy punkty, a taki stan rzeczy utrzymuje się do 90 minut po kontakcie z detergentem, jeśli wcześniej nie przywrócimy właściwego, kwaśnego pH. Właśnie do tego niezbędny tonizowanie skóry, które przywraca jej właściwe pH!

Regularne stosowanie środków myjących bez użycia toniku lub innego produktu do tonizacji skóry może osłabić jej barierę ochronną. Kwestia ta dotyczy każdego typu cery, jednak szczególnie istotna jest w przypadku skóry suchej oraz wrażliwej, ponieważ naturalna bariera takich cer już jest dość nieszczelna.

Dlaczego warto tonizować skórę?

Nie sztuką jest powiedzieć, że tonizacja skóry przywraca jej prawidłowe pH. Ważne jest bowiem wytłumaczenie, co to oznacza. Skóra o właściwym pH znacznie lepiej funkcjonuje i nie jest narażona na namnażanie się szkodliwych bakterii na jej powierzchni. Ponadto tonizacja:

 • odświeża cerę,
 • ściąga pory,
 • zwiększa działanie składników aktywnych w kosmetykach – aplikacja kremu bądź serum na lekko zwilżoną skórę twarzy pozwala składnikom na lepsze wniknięcie,
 • działa regulująco,
 • zapobiega rozwojowi wyprysków,
 • pomaga usunąć pozostałości zanieczyszczeń.

Kiedy tonizować skórę?

Tonizacja skóry powinna odbywać się po każdym jej umyciu – zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli w ciągu dnia Twoja cera również będzie miała kontakt z wodą i środkami myjącymi, dobrym rozwiązaniem będzie przetarcie jej tonikiem bądź innym produktem tonizującym przy pomocy wacika albo spryskanie skóry kosmetykiem z atomizerem.

Co zamiast toniku?

Nie chcesz używać tradycyjnego toniku, ale zależy Ci na właściwej pielęgnacji skóry? Polecamy wody roślinne! Hydrolaty świetnie sprawdzają się jako alternatywy dla tradycyjnego toniku. Jeśli więc zależy Ci na naturalnej pielęgnacji skóry, koniecznie poznaj naszą ofertę hydrolatów. Przeczytaj też nasz artykuł pt. “Po co Ci hydrolat?”, by dowiedzieć się więcej!

Hydrolaty można dopasować do rodzaju skóry oraz problemów, z którymi się borykamy. W ofercie Creamy znajdziecie hydrolaty:

 • lipowy – do cery podrażnionej i wrażliwej,
 • różany – do cery wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej,
 • z czarnej porzeczki – do cery normalnej, tłustej i dojrzałej,
 • oczarowy – do cery wrażliwej, dojrzałej, tłustej i problematycznej,
 • z opuncji figowej – do cery dojrzałej, mieszanej, tłustej i wrażliwej,
 • neroli – do cery mieszanej i tłustej.

Wszystkie dostępne są w eleganckich buteleczkach z wygodnym atomizerem.

Nie wiesz, który hydrolat będzie dla Ciebie najlepszy? Koniecznie skontaktuj się z nami – podpowiemy, jaki produkt dobrać do Twojej cery.

Zespół Creamy