Ziemia to cudowne miejsce – daje życie wielu gatunkom roślin i zwierząt, a także nam, ludziom. W ostatnim czasie niestety zapominamy, że jest ona naszym domem i bez niej nie jesteśmy w stanie przetrwać. Już dawno przestaliśmy szanować przyrodę, która daje nam możliwości do życia oraz rozwoju. Zanieczyszczamy powietrze, marnujemy wodę, niszczymy naturalne zasoby. Na szczęście od kilku lat obserwujemy trendy, które mogą przyczynić się do uratowania naszej planety. Każdy z nas może zrobić dla Ziemi bardzo wiele, zaczynając od tych najmniejszych kwestii. Jak skuteczniej dbać o środowisko? Jakie zmiany wprowadzić, aby nie przyczyniać się do zagłady natury? Poznaj proste sposoby, dzięki którym Twoje życie będzie bardziej ekologiczne!

Bądź eko

Często nie zdajemy sobie sprawy, że właściwie w każdej sytuacji otaczają nas tony plastiku. W koszu na śmieci, który stoi pod Twoim biurkiem, z pewnością umieściłeś plastikowy worek. Jadłeś obiad w biurze, dostarczony w plastikowym opakowaniu z parą pięknie zapakowanych plastikowych sztućców? A może właśnie wróciłeś z zakupów, niosąc plastikowe torby, wypełnione po brzegi? Spędziłeś weekend na grillu u znajomych, jedząc przysmaki wprost z plastikowych talerzyków? Kupiłeś pakowany ser, wędlinę lub parówki? Czy może właśnie wyrzuciłeś kolejną tego dnia plastikową słomkę? Wszystkich wyżej wymienionych rzeczy używamy na co dzień, zupełnie nie zdając sobie sprawy z faktu, że plastikowe opakowania, słomki, torby i tym podobne właściwie na zawsze pozostaną na naszej planecie. Tradycyjna butelka PET rozkłada się bowiem od 100 do 1000 lat. W tym czasie może wywołać wiele szkód, jak na przykład zatrucie morskich zwierząt. Właśnie z tego powodu używanie plastikowych przedmiotów to prawdziwa zmora dzisiejszego świata. Jak zatem zniwelować korzystanie z podobnych rzeczy?

Zamień plastik na szkło, metal lub papier

Aby być bardziej eko, nie musisz od razu wywracać swojego życia do góry nogami. Drobne zmiany również przyniosą pożądany efekt. Na początek zacznij od wyeliminowania ze swojego życia plastikowych toreb. Na zakupy zabierz ze sobą wielorazowe torby płócienne. Są one o wiele bardziej wytrzymałe niż tradycyjne reklamówki, pomieszczą więcej produktów, a poza tym wyglądają stylowo. Zmiana niewielka, a korzyść ogromna.

Oprócz płatnych reklamówek w sklepach możemy spotkać również te darmowe – na dziale z owocami i warzywami czy pieczywem. Je również możesz łatwo zastąpić lekkimi, bawełnianymi siatkami, na których bez problemu umieścisz przyklejane etykiety ze sklepowej wagi. Torebki są wielorazowego użytku. Mogą pomóc Ci podczas zakupów, ale też świetnie sprawdzą się jako woreczki na bieliznę podczas prania.

Zrezygnuj z kupowania wędlin czy serów w plastikowych opakowaniach. O wiele lepiej dla naszej planety będzie, jeśli zdecydujesz się na produkty, pakowane w papier. Czasem dobrze jest poświęcić kilka dodatkowych minut na stanie w kolejce na dziale mięsnym, by mieć satysfakcję z tego, że nie wyrzucisz kolejnego plastikowego opakowania do kosza na śmieci.

Wiele osób ma problem z kupowaniem napojów, bowiem większość z nich zapakowana jest w butelki PET. Czasem niestety nie jesteśmy w stanie wybrać innego soku czy gazowanego picia. W takich przypadkach zadbaj o to, by kupiona przez Ciebie butelka trafiła do recyklingu. Jeśli możesz, wybieraj wodę w szklanych opakowaniach. Dobrym rozwiązaniem jest także kupowanie jej w dużych baniaczkach po 5l. Dzięki temu mniej plastikowych butelek trafi na wysypiska.

Kolorowe plastikowe słomki to wielka frajda dla naszych dzieciaków. Warto jednak zastanowić się, co dzieje się z nimi, gdy już przestajemy z nich korzystać. Słomki nie nadają się do recyklingu, zanieczyszczają nie tylko lasy, lecz także zbiorniki wodne i są niezwykle niebezpieczne dla zwierząt. Tylko Amerykanie zużywają codziennie pół miliarda słomek! Warto zastąpić je słomkami metalowymi lub szklanymi, które posłużą Ci znacznie dłużej. Słomki możesz bez problemu myć w zmywarce.

Bądź eko, myśl o kosmetykach

Kosmetyki, których używamy właściwie codziennie, również mogą być bardziej ekologiczne. Coraz więcej osób stawia na produkty naturalne, co jest świetnym trendem! Zanim jednak wybierzesz kosmetyk naturalny, zastanów się nie tylko nad tym, co ma w składzie, lecz także w co został zapakowany. Wybieraj produkty w szklanych buteleczkach, które możesz ponownie wykorzystać, przekazać do recyclingu lub zwrócić danej firmie w zamian za dodatkowe korzyści. Właśnie tak działamy w Creamy. Nasze kosmetyki są nie tylko pozbawione wszelkich syntetycznych składników, ale też zapakowane w słoiczki i buteleczki, nadające się do recyclingu. Po zużyciu swojego ulubionego produktu możesz odwiedzić nas ponownie z tym samym opakowaniem, a my znów napełnimy je kosmetykiem. Nie chcesz nowego produktu, a zużyłeś już poprzedni? Oddaj nam nasze opakowania, a w zamian przekażemy darowiznę na rzecz szkoły na Haiti! Więcej informacji o naszych ekologicznych działaniach znajdziesz tutaj: https://creamy.pl/less-waste/. Bycie eko się opłaca!