Coraz więcej osób zyskuje świadomość na temat sytuacji naszego środowiska. Na szczęście też znaczna grupa pragnie przyczynić się do zahamowania destrukcyjnego wpływu człowieka na naturę. Jednym ze sposobów walki o lepszą sytuację jest zero waste – ruch, który promuje zminimalizowanie produkowania śmieci w gospodarstwach domowych. Wiele osób chciałoby dołączyć do tej społeczności, jednak nie wiedzą, jak zacząć. Niektórym zero waste wydaje się wręcz niemożliwe do wdrożenia w życie. Jak więc zmienić swoje nawyki i od czego zacząć?

Less waste, czyli metoda małych kroczków

Nie od razu Kraków zbudowano – nie musisz więc z dnia na dzień wprowadzać rewolucji w swoim domu. Warto zacząć od małych rzeczy, które w perspektywie przyczynią się do zmiany Twoich nawyków. Na początku spróbuj po prostu zmienić podstawy. Rozpocznij od noszenia zwijanej siatki na zakupy w torebce, a warzywa i owoce kupuj bez dodatkowych reklamówek. Jeśli nie jest to możliwe – nic nie szkodzi! Ważne, że zrezygnujesz z użycia choć jednej siatki. To mały, ale ważny krok.
Zanim wyjdziesz na zakupy lub będziesz chciała upolować coś w sklepie, dokładnie zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Z pewnością nie jest potrzebna Ci kolejna para szpilek, następna świeca zapachowa czy spódnica do kolekcji. Ubrania kupuj wyłącznie wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Najlepiej korzystaj ze sklepów z używaną odzieżą.
Jeśli potrzebujesz konkretnego sprzętu lub przedmiotu, którego nie masz w domu, (sokowirówki, blendera, opiekacza, odkurzacza piorącego itp.) zastanów się, czy nie możesz pożyczyć go od przyjaciółki. Kupowanie kolejnej rzeczy tylko po to, by użyć ją jeden raz, mija się z celem.

Wyeliminuj plastik

Plastik otacza nas wszędzie i często trudno się bez niego obyć. Nawet gazety często opakowane są w plastikowe folie. Rozpoczynając życie zgodnie z zasadami zero waste, warto zminimalizować obecność plastiku w naszym życiu. Jak to zrobić?
W sklepach wybieraj produkty w szklanych lub papierowych opakowaniach. Mydło w tekturce będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż żel pod prysznic w plastikowej butelce.
Dobrym sposobem na walkę z plastikiem jest rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach. Zamiast tego możesz wybierać te szklane lub postawić na dzbanek z filtrem. Jeśli jednak nie jesteś w stanie obyć się bez butelkowanej wody, wybieraj duże, pięciolitrowe butle. Dzięki temu do środowiska trafi tylko jedno opakowanie, nie sześć.
Korzystaj z papierowych toreb do pieczywa – zwykle dostępne są w każdym markecie. Wybierając papierową, a nie plastikową siatkę, również przyczyniasz się do ochrony środowiska.
Kolejnym krokiem do wyeliminowania plastiku jest zrezygnowanie z jednorazowych słomek na rzecz tych metalowych. Warto także zamienić tradycyjne szczoteczki do zębów na te bambusowe.

Wykorzystuj ponownie

Wiele opakowań po produktach spożywczych czy kosmetykach nadaje się do ponownego wykorzystania. Nawet plastikowe torebki dobrze się tu sprawdzą. Jeśli posiadasz je w swoim domu, możesz zabierać je na kolejne zakupy aż do zużycia. Najważniejsze, byś nie kupowała nowych.
Butelki PET trudno wykorzystać ponownie, choć niektórzy używają ich w przydomowych ogródkach jako swoiste doniczki. Możesz także ponownie wypełniać je napojami i korzystać do momentu, w którym się nie zniszczą. Wyrzucając taką butelkę, pamiętaj o odkręceniu korka, dokładnym zgnieceniu oraz segregacji.
Nie wyrzucaj zużytych skarpetek oraz tych, które straciły swoją parę! Stanowią one doskonałe ściereczki do kurzu. Możesz także wykorzystywać je do tworzenia domowych odświeżaczy do lodówki czy butów – wystarczy, że wypełnisz je sodą oczyszczoną.
Puszki, słoiki i butelki szklane również doskonale nadają się do ponownego wykorzystania. Możesz zapakować w nie drugie śniadanie, posadzić niewielkie roślinki lub wykonać soki domowej roboty. Puste słoiki zmotywują Cię także do robienia przetworów.

Zero waste to styl życia bliski zarówno założycielce, jak i pracownikom Creamy. Właśnie dlatego opakowania naszych kosmetyków nadają się do ponownego wykorzystania. Jeśli chcesz przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci w środowisku, nie wyrzucaj naszych buteleczek! Prześlij je do atelier w Warszawie, a my podarujemy Ci specjalny rabat oraz prezent. Masz opakowania po kosmetykach Creamy w swoim domu? Już dziś biegnij na pocztę i wyślij je do nas!